X
تبلیغات
لیسنینگ

ترجمه متون دانشگاهی

لیسنینگ

برای تقویت لیسنینگ از منابع شنیداری متنوع استفاده کنید

خود را به شنیدن آهنگ، اخبار یا گوش دادن به سی‌دی‌های آموزشی محدود نکنید. بلکه همه آن‌ها را بشنوید. گاهی به اخبار گوش بدهید و کلمه‌های خبری متفاوت را بیاموزید. گاه به آهنگ موردعلاقه‌تان گوش بدهید و از ترکیب موسیقی با کلمه‌ها برای بهتر به حافظه سپردن آن‌ها بهره بگیرید. گاه هم به سی‌دی‌های آموزشی مهارت شنیداری گوش دهید تا متناسب با سطح زبان خود پیشرفت کنید.

4. برای تقویت لیسنینگ(listening)  حدس بزنید

وقتی مکالمه ای  را می شنوید، لازم نیست حتما همه بخش‌های آن را متوجه شوید. سعی کنید متناسب با موضوعی که به آن گوش می‌دهید آن چه متوجه‌نمی‌شوید را، حدس بزنید. به این صورت تمرکز خود را هم بالاتر می‌برید. به علاوه پس از آن که به مکالمه‌های متفاوتی گوش کردید، توانایی حدس زدن شما هم ارتقا می‌یابد.

5. برای بهبود لیسنینگ شنونده فعال باشید

حتما شما هم تبلیغات زیادی درمورد یادگرفتن یک زبان خارجی در خواب دیده‌اید. کار راحت و جذابی هم هست! شما می‌خوابید و خودبه‌خود زبان یاد می‌گیرید! اما آیا به نظر شما این روش منطقی است؟ آن چه را که در خواب بیاموزید فقط در خواب قابل استفاده است! پس می‌توانید بخوابید و خواب ببینید که انگلیسی صحبت می‌کنید! 

این‌که هنگام رانندگی یا ظرف شستن یا حتی خواب به سی‌دی‌ها یا آهنگ‌های انگلیسی گوش کنید، کار بدی نیست. اتفاقا برای آشنا شدن گوش شما به صداهای انگلیسی، آشنایی با تلفظ‌ها و لحن بیان جمله‌ها بسیار مفید است. اما اگر از این شیوه‌ها استفاده کرده باشید حتما متوجه شده‌اید که پس از مدتی تمرکز خود را از دست می‌دهید. در حال رانندگی به یک سی‌دی آموزشی انگلیسی گوش می‌دهید اما پس از مدتی حواس شما پرت می‌شود و دیگر اصلا نمی‌شنوید که گوینده چه می‌گوید. پس بهتر است زمانی را هم به گوش دادن متمرکز اختصاص بدهید. مثلا اخبار گوش کنید و سعی کنید خلاصه‌ای از هر خبر بنویسید. به یک پادکست انگلیسی گوش کنید و سعی کنید نکته‌هایی از آن را یادداشت کنید و کلمه‌های جدید را بنویسید.

6. کنترل استرس برای بهبود لیسنینگ

اگر در محیطی قرار بگیرید که هیچ استرسی برای آموختن نداشته باشید، زبان شما تقویت نمی‌شود. مثال‌های مورد پیش را به یاد بیاورید: هنگامی‌که در حال رانندگی هستید و صدای یک انگلیسی زبان در ماشین شما پخش می‌شود، همه حواس شما به رانندگی است و اصلا نگران نیستید که بخشی از صحبت‌ها را متوجه نشوید، یا هنگامی‌که در خواب به یک پادکست انگلیسی گوش می‌دهید! در این شرایط شما هیچ استرسی ندارید. از آن سو زمانی را در نظر بگیرید که استرس زیادی دارید. مثلا در کلاس زبان حضور یافته‌اید و معلم شما بازی‌ای برای محک زدن مهارت شنیداری پیشنهاد می‌کند، در چنین شرایطی اگر مهارت شنیداری ضعیفی داشته‌باشید، استرس زیادی می‌گیرید که برای یادگیری اصلا مفید نیست. اما اگر در شرایطی قرار بگیرید که سطح استرس متوسطی داشته‌باشید. مثلا وقتی خود را ملزم کرده‌اید که به یک پادکست انگلیسی گوش دهید و همه صحبت‌ها را بنویسید. در این شرایط ذهن شما تلاش می‌کند همه چیز را بفهمد اما استرس زیادی را هم تجربه نمی‌کند.

7. هر روز زمانی برای تمرین لیسنینگ درنظر بگیرید

نمی‌توانید توقع داشته باشید که مهارت listening شما خودبه‌خود بهبود پیدا کند! باید روزانه زمان مشخصی را برای تقویت مهارت گوش دادن یا لیسنینگ صرف کنید. گوش دهید، یادداشت کنید، واژه‌های جدید را بنویسید، معنی آن‌ها را پیدا کنید و مرورشان کنید. به این صورت پس از مدتی شاهد بهبود مهارت‌ شنیداری خود خواهیدبود.

8. از منا


برچسب‌ها: تقویت لیسنینگ,
+ نوشته شده در شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ساعت ۰۷:۳۷ توسط مترجم ترجمه دسته : نظر(0)